100 tysięcy dolarów za .BAR

bar

Rejestr Punto 2012 uzyskał zgodę na zarządzanie domeną .bar, mimo że jest to również nazwa miasta w Czarnogórze, chroniona zgodnie z regułami ICANN jako zastrzeżona nazwa geograficzna.

Rejestr doszedł do porozumienia z władzami miasta i zobowiązał się do wpłacania 10 tys. dolarów rocznie przez 10 lat na rzecz miejscowej szkoły Meksiko. Nazwa wzięła się stąd, że szkoła została rozbudowana w 1964 z pomocą Meksyku, stąd nazwa. Tak się składa, że rejestr również jest meksykański.

Mimo, że domena .bar została stworzona z myślą o barach i klubach nocnych, dzięki identycznej nazwie może okazać się przydatna także dla firm i organizacji z miasta Bar. Rejestr i miasto współpracują w celu stworzenia systemu umożliwiającego mieszkańcom łatwe rejestrowanie domen. Oprócz tego rejestr zarezerwuje kilka nazw dla społeczności Baru. Rozszerzenie .bar do ogólnej dostępności wejdzie 14 lipca br.

Z 1930 aplikacji o nowe domeny do zatwierdzenia pozostała tylko jedna. Chodzi o domenę .tata, czyli nazwę wielkiej marki z Indii. Przy okazji Tata to również nazwa prowincji i miasta w Maroku. Jeżeli to nie zbieg okoliczności, to opóźnienie prawdopodobnie wynika z podobnych przyczyn, jak w przypadku końcówki .bar.

Źródło: Domeny.pl / Domain Incite / Business Wire

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *