Bezpieczny e-biznes – wybór hostingu

servers_Schlüsselbein2007a
Podstawowym czynnikiem, który decyduje o tym, czy hosting możemy określić jako bezpieczny dla e-commerce, jest jego niezawodność.

? Wybierając hostingodawcę opłaca się przyjrzeć bliżej kilku parametrom, które zagwarantują niezawodność usługi ? mówi Paweł Najdek z IONIC.pl. ? W regulaminie klient powinien znaleźć zapisy SLA oraz te dotyczące ochrony danych regularną kopią bezpieczeństwa. Aby oszczędzić sobie późniejszych kłopotów, warto również pokusić się o kontakt z hostingodawcą, którego wybór się rozważa i zapytać o procedury postępowania w wypadku przełamania zabezpieczeń czy awarii. Taka próba może przynieść wiedzę na temat sprawności obsługi. Cennym źródłem wiedzy mogą też okazać się fora internetowe.

Niezawodność hostingu sprowadza się do zagwarantowania, że w każdej chwili możliwe będzie skorzystanie z jego parametrów oraz tego, że czynniki niezależne od klienta nie spowodują uciążliwych przerw w jego funkcjonowaniu. O ile w pierwszym z powyższych aspektów decydujący jest właściwy dobór opcji serwera do potrzeb e-biznesu (transfer, powierzchnia, liczba baz etc.), o tyle drugi warunek zależy od jakości usług.

Po stronie hostingodawcy leży zapewnienie odpowiedniej infrastruktury oraz poziomu jej utrzymania. Wśród informacji, które powinny widnieć na stronie firmy hostingowej, warto szukać tych mówiących o zwielokrotnionych systemach zasilania oraz łączach internetowych. Są one niezbędne, gdy dojdzie np. do awarii jednego z systemów. Bez źródła zastępczego niemożliwie będzie świadczenie usługi. Ważna jest także szybkość reakcji na zgłoszenia. Warto ufać sprawdzonym usługodawcom. Małe firmy często nie są w stanie zapewnić odpowiednio długich godzin pracy supportu oraz wystarczającej liczby doświadczonych pracowników mogących pomóc klientowi w potrzebie.

Wszystko powyższe składa się na gwarancję dostępności usługi w skali roku, czyli zapis SLA, który powinien być zamieszczony w regulaminie usługi. Im wyższa jego wartość, tym lepiej dla klienta. Realny i jednocześnie pożądany poziom SLA oscyluje w granicach 99,8-99,9%.

Źródło: Domeny.pl

Fot.: Flickr/Schlüsselbein2007

20% rabatu na hosting z kodem: HOSTING20

Szukasz hostingu? Obniż cenę na najpopularniejszy hosting MEDIUM!

Zastosuj swój kod

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *