Co to jest backup danych?

Dlaczego powinieneś robić backup danych? W przeprowadzonych w USA badaniach zapytano użytkowników hostingu na ile wyceniliby dane, które przechowują. Ponad połowa z nich powiedziała, że na ponad 1000 dolarów. Czy zaryzykowałbyś utratę 4000 złotych? Czym jest backup i jak go robić – tego dowiesz się z artykułu.

Co to jest backup?

Backup, czyli kopia zapasowa to proces tworzenia kopii danych do wykorzystania w przypadku utraty lub zniszczenia oryginalnych plików danych.

Po co robić kopie zapasowe?

Kopie zapasowe tworzy się przede wszystkim w celu ochrony przed awarią serwera lub klęską żywiołową, która mogłaby mieć wpływ na serwer WWW.
Backup chroni też przed błędami aplikacji lub użytkownika jak na przykład przypadkowe usunięcie lub utrata danych, ale także przed różnego typu atakami, złośliwymi zmianami wprowadzonymi do Twojej witryny.
Backup może też być tworzony dla celów zachowania historii czy w związku z polityką firmy dotyczącą przechowywania danych.

Backup automatyczny

W Domeny.pl standardowa usługa hostingowa obejmuje codzienny 30-dniowy automatyczny backup plików. Kopie przechowywane są z każdego z 30 dni. Nie musisz się więc martwić o swoje dane.

Jak zrobić backup ręcznie?

Możesz też chcieć przeprowadzić backup, aby zapisać i pobrać dane. Jeśli posiadasz hosting w Domeny.pl utworzenie kopii bezpieczeństwa (backup) plików zamieszczonych na serwerze to prosta i szybka procedura.

  1. Zaloguj się do Panelu Klienta
  2. Z górnego menu wybierz Twoje produkty – Serwery;
  3. Będąc w Serwery Wirtualne kliknij Zarządzaj przy wybranym serwerze;
  4. W dolnym menu kliknij Backup i wybierz czego ma on dotyczyć – Poczty czy wszystkiego, co znajduje się na serwerze. A następnie kliknij Utwórz backup. Niezależnie od tego kiedy klikniesz ten przycisk system utworzy kopię o 22:00.

Wybierz hosting z Rozszerzonym Backupem

Jakie są typy backupu?

  • Pełne i przyrostowe kopie zapasowe – taki backup zaczyna się od stworzenia kopii wszystkich danych. Następnie tworzone są kopie tylko nowych lub zmodyfikowanych plików danych.
  • Różnicowe kopie zapasowe – kopiowane są wszystkie dane i pliki danych, które uległy zmianie od ostatniej pełnej kopii zapasowej.
  • Pełna kopia zapasowa systemu – umożliwia przywrócenie systemu komputerowego, włączając system operacyjny, wszystkie aplikacje i wszystkie dane. Tworzy kompletny obraz komputera.

Co to jest backup danych?
Daj nam 5-tkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *