Co to jest domena?

shutterstock_213667126Domena internetowa jest to adres strony w internecie, który składa się z nazwy i rozszerzenia, tak zwanej końcówki (przykładowo: domeny.pl gdzie nazwa to ?domeny? a końcówka ?.pl?). Domena służy do odszukania strony www w Internecie. Po wpisaniu adresu domeny do wyszukiwarki i po kliknięciu przycisku ?enter? na klawiaturze, w przeglądarce wyświetli nam się strona internetowa, którą chcieliśmy odnaleźć.

Aby mieć swoją stronę w Internecie potrzebny jest adres www i serwer, który ją utrzyma. Wybór domeny nie jest łatwym zadaniem, dlatego, że wiele domen jest już zajętych. Coraz ciężej znaleźć wolną nazwę, a do tego jeszcze krótką i chwytliwą. Z tego powodu powstały tak zwane nowe domeny, czyli nowe końcówki. Ułatwiają one znalezienie domeny wolnej dla nazwy firmy. Nowe domeny podkreślają końcówki branży, w której działa dana firma, sugerują odwiedzającemu tematykę strony i zakres usług danej firmy.

Istnieje wiele rodzajów domen: globalne (międzynarodowe, najwyższego poziomu) jak .com, .net, .org ; .krajowe .pl dla Polski, .de dla Niemiec itd. Istnieje również końcówka poświęcona firmom, które działają na terenie państw Unii Europejskiej. Nowe domeny to końcówki takie jak: .berlin, .taxi, .dog czy .media. Rozszerzenia te są dostępne dla wszystkich. Sprawiają one, że nazwa się wyróżnia oraz podkreślają w jakiej branży pracujemy.

W przypadku, gdy ktoś wcześniej zarejestrował daną nazwę domeny, nie będziemy mogli jej użyć. Jeżeli właściciel nazwy domeny, która nas interesuje, nie przedłużył jej ważności, wtedy nazwa może być dostępna. Każda domena ma swoją ważność, którą zazwyczaj można przedłużać co rok. To tak samo, jak z ubezpieczeniem samochodu, aby jeździć zgodnie z prawem trzeba mieć ważne ubezpieczenie. Bez domeny strona nie działa, bo nie ma jak jej odnaleźć w sieci.

Własną domenę internetową możesz szybko i łatwo założyć na stronie https://domeny.pl a wybierając pakiet Webster domenę .pl otrzymasz za darmo. Wejdź na stronę https://domeny.pl/kreator-www.html i wybierz sprawdzone rozwiązanie. Kreator stron www Webster to nie tylko kreator, to pakiet korzyści, który pozwoli Ci zaistnieć w sieci. Otrzymasz domenę, serwer i kreator stron www, czyli samodzielnie będziesz mógł założyć swoją stronę internetową.

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *