Co to jest SSH?

Co to jest SSH

Poszukując niezawodnego, stabilnego i bezpiecznego hostingu, wiele osób zwraca uwagę na to, aby dostawca oferował dostęp SSH. W naszej najnowszej ofercie dostęp tego typu wchodzi w skład każdego pakietu hostingu wirtualnego. Czym jednak jest SSH i do czego służy?

Co to jest SSH?

SSH (Secure Shell) jest szyfrowanym protokołem komunikacyjnym, który pozwala na bezpośrednie bezpieczne łączenie się z serwerem i zarządzanie nim. Kiedy korzystasz z SSH, Twoje dane logowania, polecenia i teksty są szyfrowane. Na bazie tego protokołu powstało kilka innych bezpiecznych protokołów transferu plików, np. SCP i SFTP.

SSH jest następcą protokołu Telnet, który również wysyła dane przez Internet, jednak nie są one szyfrowane, co powoduje, że osoby trzecie mają możliwość przejęcia przesyłanych danych (np. haseł, użytkowników). Dzięki SSH uniemożliwisz takich osobom niepowołany dostęp.

Zamów hosting z dostępem SSH

Do czego można wykorzystać SSH?

Dzięki SSH możemy połączyć się z serwerem oraz zarządzać zasobami, które są na nim opublikowane. Dostęp ten pozwala na przenoszenie plików pomiędzy katalogami, kopiowanie oraz zmienianie ich uprawnień i zawartości, a także pakowanie oraz rozpakowywanie ich bezpośrednio na serwerze.

Możliwe operacje z użyciem SSH: operacje na plikach: chmod, chown, ls, mv, rm, cp, grep, sed, awk, na katalogach: cd, mkdir, pwd, rmdir oraz archiwizacja: tar, gzip, bzip2, zip. SSH oferuje również: edytory tekstu: mcedit, vim, nano, możliwość skorzystania z programu MC (Midnight Commander), możliwość zarządzania oraz łączenia się z bazą danych: mysqldump, pg_dump, mysql -u {uzytkownik} -p {baza_danych}, psql {uzytkownik} {baza_danych} oraz korzystania z php, git, rsync, scp, curl, wget i wielu innych.

Jak połączyć się przez SSH?

Dostęp do serwera przez SSH możliwy jest tylko przy użyciu klucza RSA. Aby go dodać zaloguj się do Panelu Klienta, przejdź do Twoje produkty, Serwery, kliknij przycisk Zarządzaj przy wybranym serwerze, a następnie przejdź do Dostęp SSH. W tym miejscu znajduje się pole do podania klucza publicznego w formacie RSA.
Dodanie go automatycznie spowoduje wysłanie żądania włączenia usługi SSH i nastąpi to w ciągu 24h.

Zamów hosting z dostępem SSH

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *