Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 6 names in this directory beginning with the letter C.
Canonical name (CNAME)
Canonical name, czyli nazwa kanoniczna to zapis w pliku DNS zone, który łączy jedną FQDN z inną FQDN (np. www.domeny.pl z domeny.pl). CNAME określa drugą nazwę domeny, do której użytkownik pierwszej nazwy domeny ma być przełączony.

ccSLD
Country Code Second Level Domain, czyli domena krajowa drugiego poziomu to domena posiadające rozszerzenie przed ccTLD. Przykładem takiej domeny jest .co.uk,

ccTLD
Country code top-level domain, czyli krajowa domena najwyższego poziomu to domena, którą można rozpoznać po rozszerzeniu wskazującym na kraj, np: .pl ? Polska, .de ? Niemcy, .cz ? Czechy. Domenami ccTLD zarządzają zazwyczaj krajowi operatorzy, którzy są odpowiedzialni min. za tworzenie nowych i techniczne utrzymanie już istniejących domen krajowych.

Cesja domeny
Cesja domeny to zmiana jej właściciela (Abonenta) w ramach jednego rejestratora. W Domeny.pl możesz tego wygodnie dokonać drogą elektroniczną.

com
.com to generyczna domena najwyższego poziomu (gTLD), ustanowiona w 1985 r. .com jest jak dotąd najpopularniejszą gTLD na świecie. Końcówka ta była stworzona z myślą o firmach handlowych (commercial), ale stosowana jest przez wszelkie podmioty.

Cybersquatting
Cybersquatting to rejestrowanie domen z użyciem nazwy marki i rozszerzeń, których dana firma nie zarejestrowała. Prowadzi się go w celu odsprzedaży takich domen po zawyżonych cenach. Aby temu zapobiec firmy rejestrują nazwy swoich marek z wszystkimi dostępnymi końcówkami.