Domenopedia

top
Ten największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami powstał z myślą o wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | P D A B C E F G H I M N L K O R S T U W X
There are 4 names in this directory beginning with the letter I.
IDN
Internationalized Domain Name to nazwy domen zawierające znaki spoza ASCII, czyli m.in. litery ze znakami diakrytycznymi (np. w języku polskim litery z takimi znakami, to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).
Ponieważ system nazw domenowych opiera się na siedmiobitowych znakach standardu ASCII, wielojęzyczne nazwy domen internetowych są przekształcane z formy zapisanej w Unikodzie do znaków siedmiobitowych opierając się na sposobie zapisu zwanym Punycode.

info
.info to generyczna domena najwyższego poziomu (gTLD) dopuszczona do użycia w 2001 roku celem zmniejszenia obłożenia domeny .com.

IP
Internet Protocol, czyli protokół internetowy to unikalna etykieta numeryczna używana do identyfikacji komputerów w sieci DNS. IP są numeryczną wersją nazw domen. Jeśli w przeglądarce wpiszesz numer IP domeny.pl trafisz na tą właśnie stronę.

iTLD
Internationalised Top Level Domains to domeny pisane z użyciem alfabetów takich jak arabski, rosyjski czy chiński.
Przykładem może być rosyjska TLD .орг od "organizacja".