Domenopedia

top
Ten największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami powstał z myślą o wszystkich, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu.

Pomóż nam stworzyć Domenopedię!

Domenopedia nie jest jednak skończona tak jak nie kończy się rozwój rynku domen. Jeśli znasz hasło, którego tu brakuje prześlij je nam, a my je dodamy!

Podaj swój aderes e-mail

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
I
IDN
Internationalized Domain Name to nazwy domen zawierające znaki spoza ASCII, czyli m.in. litery ze znakami diakrytycznymi (np. w języku polskim litery z takimi znakami, to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż).
Ponieważ system nazw domenowych opiera się na siedmiobitowych znakach standardu ASCII, wielojęzyczne nazwy domen internetowych są przekształcane z formy zapisanej w Unikodzie do znaków siedmiobitowych opierając się na sposobie zapisu zwanym Punycode.

info
.info to generyczna domena najwyższego poziomu (gTLD) dopuszczona do użycia w 2001 roku celem zmniejszenia obłożenia domeny .com.

IP
Internet Protocol, czyli protokół internetowy to unikalna etykieta numeryczna używana do identyfikacji komputerów w sieci DNS. IP są numeryczną wersją nazw domen. Jeśli w przeglądarce wpiszesz numer IP domeny.pl trafisz na tą właśnie stronę.

iTLD
Internationalised Top Level Domains to domeny pisane z użyciem alfabetów takich jak arabski, rosyjski czy chiński.
Przykładem może być rosyjska TLD .орг od "organizacja".