Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 5 names in this directory beginning with the letter N.
Nameserver
Zobacz: DNS

NASK
Naukowa I Akademicka Sieć Komputerowa jest to organ podlegający Ministerstwu Cyfryzacji. NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie bezpiecznego Internetu. Jest także rejestratorem nazw z domeną .pl.

Nazwa domeny
Nazwa domeny to sposób identyfikacji adresów IP. Każda domena odnosi się do jakiegoś adresu. Nazwy domen pozwalają użytkownikom Internetu wpisywać nazwy jak domeny.pl, aby zidentyfikować adres taki jak 38.97.225.253. Ich celem jest więc usprawnienie pracy z Internetem, łatwiejsze odnajdywanie stron www czy wysyłanie maili bez konieczności zapamiętywania długich ciągów liczbowych.

net
.net to generyczna domena najwyższego poziomu (gTLD), jedna z pierwszych, ustanowiona już w 1985. Domena ta stworzona została z myślą o dostawcach usług internetowych, ale ponieważ nie powstały żadne restrykcje dotyczące jej użycia .net stała się popularna wśród wszelkiego typu podmiotów. Często uważa się ją za ?drugie .com?.

Nowe domeny (nTLD)
W 2014 ICANN uruchomił New gTLD Program, w ramach którego oddano do użycia nowe domeny zbudowane z nazw miast, branż, etc.

Przykłady nowych domen możesz zobaczyć na: https://domeny.pl/nowe-domeny.html

Jak dotąd liderem sprzedaży wśród nTLD są: .xyz, .top i .wang. Choć zbiór nowych domen zawiera takie inspirujące końcówki jak .pizza, .shop czy .wtf.