Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 5 names in this directory beginning with the letter O.
Ochrona prywatności
Podczas rejestracji domeny dane abonenta zostają automatycznie zapisane w bazie WHOIS. Dzięki temu każdy może zobaczy do kogo należy dany adres. Ochrona prywatności jest usługą pozwalająca zastąpić dane abonenta (adres, nr telefonu, itp.) ogólnymi danymi usługodawcy.

Zobacz jak działa ochrona prywatności >

Odnowienie domeny
Odnowienie domeny to przedłużenie abonamentu na nią u swojego rejestratora. Przeważnie na kolejny rok.

Jeśli domena nie zostanie odnowiona abonent straci do niej prawa i może ona zostać zarejestrowana przez inną osobę lub firmę.

onion
.onion to przykład pseudo-domeny.

Opcja na domenę
Opcja na domenę pozwala zarezerwować pierwszeństwo do kupna domeny, która obecnie jest zarejestrowana. Gdy domena zwolni się, np. z powodu jej nieopłacenia przez dotychczasowego właściciela, wtedy adres automatycznie jest rezerwowany na rzecz posiadacza ważnej Opcji na domenę.

Na każdą domenę można założyć tylko jedną opcję, dlatego osoba kupującą ją ma gwarancję, że w przypadku zwolnienia się domeny to Ty zostaniesz jej właścicielem. Usługa taka ważna jest przez 3 lata.

Więcej > https://domeny.pl/opcje-na-domeny.html

org
.org to generyczna domena najwyższego poziomu (gTLD), jedna z pierwszych, ustanowiona już w 1985. Jej nazwa jest skrótem od "organization", gdyż stworzona została z myślą o organizacjach non-profit i niekomercyjnych. Nie powstały jednak żadne restrykcje dotyczące jej użycia. Stosowana jest zgodnie z założeniem przez organizacje charytatywne, partie polityczne, instytucje edukacyjne, etc.