Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 5 names in this directory beginning with the letter P.
Parkowanie domeny
Parkowanie domen, czyli rejestracja nazwy domeny bez używania jej do takich usług jak poczta e-mail lub strona internetowa. Celem takiego działania może być rezerwacja nazwy domeny do przyszłego wykorzystania, dla ochrony przed cybersquattingiem lub też właśnie do działań cybersquatterskich. Parkowanie domen można podzielić na monetyzowane i niemonetyzowane. W tym pierwszym przypadku, na stronie są wyświetlane reklamy i rejestrant domeny osiąga z tego tytułu jakiś przychód. Parkowanie niemonetyzowane można rozpoznać po stronie, na której widnieje komunikat ?Under Construction? lub ?Zapraszamy wkrótce?. Może też być zupełnie pusta.

pl
.pl to krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD) przypisana do polskich podmiotów. Zarejestrowano z nią już ponad milion adresów. Od 2003 roku możliwe jest stosowanie z nią znaków diakrytycznych (IDN). Z domeną tą funkcjonują domeny drugiego poziomu jak: com.pl, net.pl, gov.pl, org.pl, etc., a także regionalne domeny jak: waw.pl, wroc.pl, krakow.pl, etc.

Przechwytywanie domen ze strony
Domain name front running to czynność polegająca na rejestrowaniu przez rejestratora domen wyszukiwanych przez jego użytkowników. Domeny takie są później oferowane osobom, które ich wyszukiwały. Rejestrator w ten sposób blokuje możliwość zakupu danej domeny u innego rejestratora.

Przekierowanie z maskowaniem
Masked URL forwarding to funkcja, która przekierowuje wszystkie zapytania HTTP o nazwę domeny na inne miejsce bez informowania o przekierowaniu użytkownika przeglądarki.

Przykładowo adres blog.domeny.pl można przekierować z maskowaniem na domeny.pl, a wówczas po wejściu na blog.domeny.pl użytkownik zobaczy stronę domeny.pl, ale w pasku przeglądarki nadal blog.domeny.pl.

Pseudo-domena
Pseudo-domena najwyższego poziomu to etykieta lub nazwa sieci komputerowej działająca poza systemem DNS i poza Internetem. Najbardziej znaną dużą siecią należącą do tej grupy były .bitnet, .csnet, .oz i .uucp.