Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 11 names in this directory beginning with the letter R.
Rejestracja domeny
Czynność wykupienia abonamentu na domenę na wyznaczony okres czasu, najczęściej rok. Domena w tym czasie jest zarezerwowana dla jej abonenta. W wypadku jej nie przedłużenia abonent traci do niej prawa.

Rejestrator domeny (registrar)
Rejestrator jest to firma jak Domeny.pl, która posiada możliwość przypisywania domen do ich abonentów.

Rejestrucjący (registrant)
Zobacz: abonent

Rejestry domen (registry)
Rejestry to organizacje stworzone przez ICANN w celu zarządzania dystrybucją nazw domenowych: krajowych (ccTLD) lub domen najwyższego poziomu (TLD).

Istnieje osobny rejestr dla każdego rozszerzenia. Przykładowo EURid jest rejestrem dla domeny .eu.

Rekord hosta
Zbiór informacji wskazujących komputerowi użytkownika, gdzie znajduje się domena i jej zasoby, jak na przykład strona www.

Rekord MX
Jeden z rekordów DNS. Jego skrót pochodzi od Mail Exchange (wymiana poczty). Rekordy te są wykorzystywane do kierowania e-maili wysyłanych do nazwy domeny do odpowiedniego serwera, aby następnie wysłać go do określonego adresu e-mail.

Rekord TXT
Jeden z rekordów DNS. Rekordy TXT nie zmieniają niczego w domenie, ale mogą być wyszukiwane w domenie. Rekordy te są powszechnie używane przez usługi takie jak Google, który poprosi o dodanie ciągu znaków do rekordu TXT, tak aby mogli oni odnaleźć rekord i sprawdzić czy jesteś właścicielem domeny, czy masz dostęp do rekordów DNS w domenie.

Restrykcje
Rejestracja domen może być objęta różnymi restrykcjami. Przykładowo, żeby zarejestrować nazwę domeny z rozszerzeniem .wien należy wykazać się związkami swojej strony, działalności z Wiedniem.

O ewentualnych restrykcjach zawsze przed ich zakupem jesteś informowany przez rejestratora.

Reverse cybersquatting

Reverse domain hijacking

Rozszerzenie
Rozszerzenie to inaczej Top-level Domain - ostatni po prawej element nazwy domeny, który pozwala zidentyfikować domenę. Przykładowo: .com, .pl czy .biz.