Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 6 names in this directory beginning with the letter S.
Second level domain (SLD)
Second level domain, czyli domena drugiego poziomu to element nazwy domeny znajdujący się po lewej stronie od TLD. Przykładowo domeny w domeny.pl jest domeną drugiego poziomu.

Domeny drugiego poziomu są bardzo często rejestrowane przez rejestratorów krajowych domen najwyższego poziomu (ccTLD). Dla przykładu w Polsce bardzo popularną domeną drugiego poziomu jest .com.pl.

Serwer DNS
Serwer DNS (ang. nameserver) to serwer odpowiedzialny za delegację domeny i publikację rekordów DNS z nią związanych, jak A, AAAA,MX, SOA, TXT, NS, CNAME, etc.

Sponsored Community

Sponsorowane domeny (sTLD)
Sponsorowane domeny najwyższego poziomu (ang. Sponsored Top-Level Domains) to rodzaj TLD kontrolowanych przez różne branżowe agencje. Przykładowo .museum jest pod nadzorem Museum Domain Management Association.

Subdomena
Subdomena to domena, która pojawia się po lewej stronie od zarejestrowanej nazwy domeny. Przykładowo w adresie blog.domeny.pl ?blog? jest subdomeną.

Subdomen używa się do tworzenia różnych działów stron internetowych lub różnych stron tej samej marki.

Sunrise faza
Faza Sunrise to okres, podczas którego właściciele znaków towarowych mogą rejestrować nazwy domen takie same lub zbliżone do swoich znaków. Ma to na celu zapobiec cybersquattingowi.

Faza ta jest stosowana do wszystkich domen najwyższego poziomu (TLD). Ma ona swoją datę początkową i końcową.