Domenopedia

top

Największy w Polsce słownik pojęć związanych z domenami

Poszerz swoją wiedzę na temat domen internetowych, administracji nimi i ich hierarchii.

Wybierz dowolną literę, żeby zobaczyć hasła rozpoczynające się na nią. Jeśli wolisz przeglądać Domenopedię bez sortowania wybierz Wszystkie.

All | A B C D E F G H I K L M N O P R S T U W X
There are 4 names in this directory beginning with the letter T.
TLD
Top-Level Domain, czyli domena najwyższego poziomu to rozszerzenie, powyżej którego nie istnieją żadne inne domeny w systemie DNS. Są one tworzone i zarządzane przez IANA i ICANN.

Każda domena w Internecie składa się z pewnej liczby nazw, oddzielonych kropkami. Ostatnia z tych nazw jest domeną najwyższego poziomu. Na przykład w domeny.pl TLD to pl.

Początkowo wszystkie domeny TLD posiadały trzyliterowe rozszerzenia i były to pierwsze rozszerzenia, w których można było rejestrować własne nazwy domen. Były to: .COM, .NET, .ORG, .EDU, .GOV i .MIL.

W roku 2000 i 2005 powstały nowe domeny gTLD: .AERO, .BIZ, .COOP, .INFO, .MUSEUM, .NAME, .PRO, .JOBS i .TRAVEL.

Transfer domeny
Transfer domeny polega na jej przeniesieniu od jednego rejestratora do drugiego.

W przypadku Domeny.pl wystarczy przejść na stronę https://domeny.pl/transfer-domeny.html podać nazwę domeny i jej kod Authinfo.

Trustee service
W niektórych krajach, aby zarejestrować domenę niezbędne jest posiadanie w nich siedziby. Trustee service, czyli umowa powiernictwa, polega na rejestracji domeny na oddział rejestratora posiadającego siedzibę w takim kraju, by następnie aktywować ją na koncie abonenta domeny.

Typosquatting
Rodzaj cybersquattingu polegający na rejestracji domen z nazwą znanych marek wpisanych z użyciem częstych błędów. Przykładem może być facbook.com zamiast facebook.com.