Filtry antyspamowe w Domeny.pl

Wiadomości typu SPAM skutecznie dezorganizują naszą pracę. Jak skutecznie walczyć z niechcianymi wiadomościami? Poznaj Filtry antyspamowe stosowane w Domeny.pl.

E-mail marketing vs. SPAM

Jak pokazują badania przeprowadzone w ubiegłym roku przez portal Interaktywnie, 3 na 4 Polaków dostaje dziennie 20 różnych mailingów promocyjnych. Co więcej, co drugi z nich na tej podstawie dokonuje zakupu [1]. Co jednak, jeśli dostajemy podejrzane lub niechciane wiadomości e-mail? Sytuacja staje się męcząca. Często dzieje się tak, że w swojej skrzynce widzimy niepotrzebny i niechciany SPAM. W natłoku przychodzących wiadomości, nie chcemy poświęcać dodatkowego czasu na ich porządkowanie.

SPAM

Poprzez spam rozumiemy otrzymywanie niechcianej korespondencji. Zaliczamy do niej nie tylko wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną, ale także inną drogą kontaktu, jak na przykład SMS-ową, bez wyraźnej zgody użytkownika. O tym, jaką skalę przyjmuje to zjawisko możemy dowiedzieć się z badania przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju i Ochrony Komunikacji Elektronicznej przy współpracy Agencji Badawczej BioStat. Rocznie, tracimy aż 19 godzin na walkę ze spamem.[2]

IV Badanie Zjawiska Spamu (2019 rok).

Filtry antyspamowe

Jeśli korzystasz z poczty na hostingu w Domeny.pl możesz ustawić filtr antyspamowy i uchronić się przez niechcianą korespondencją. Możesz zaznaczyć opcję całkowitego kasowania niechcianej poczty, skierować ją do konkretnego folderu, wykluczyć wiadomości od konkretnego nadawcy (adresu), itd.

Programy antyspamowe

W Domeny.pl skorzystać możesz z takich zabezpieczeń jak SpamAssassin, RBL, SPF czy Greylist. Na czym one polegają i jakie jest ich zadanie przedstawiamy poniżej. W jaki sposób ustawić zabezpieczenia antyspamowe na swojej skrzynce pocztowej? Przeczytasz w naszej pomocy.

SpamAssassin

Jednym z zabezpieczeń przed spamem stosowanych w Domeny.pl jest SpamAssassin. To program, który na podstawie setek reguł dokonuje oceny i przyznaje punkty. Ocenia z jak dużym prawdopodobieństwem wiadomość może być spamem. Szczegółowy sposób punktacji i reguły znajdują się na stronie programu. Analizuje zarówno nagłówki wiadomości, jak i ich treść. W Domeny.pl SpamAssassin jest domyślnie włączony dla wszystkich istniejących kont, które z niego nie korzystają oraz domyślnie aktywowany dla każdego nowo zakładanego konta. Każda wiadomość uznana za spam trafi do folderu „Spam”, a po 30 dniach zostanie z niego automatycznie usunięta.

Blackist, Whitelist

SpamAssassin posiada również możliwość konfiguracji czarnej i białej listy.

blacklist – to lista adresów serwerów (np. adresfirmy.pl) oraz adresów e-mail (np. biuro@adresfirmy.pl), z których wiadomości będą zawsze uznawane jako spam,

whitelist – to lista adresów serwerów oraz adresów kont e-mail, z których wiadomości będą zawsze dostarczane, nawet jeśli mechanizm antyspamowy uzna je za spam.

RBL

RBL (Realtime Blackhole List) to filtr, który zawiera listę adresów IP oraz klas adresowych, rozsyłających niechciane wiadomości. Posiadając hosting, automatycznie zostaje przydzielony adres IP. W przypadku nadużyć, czyli wysyłania SPAMU, adres taki może zostać dodany do listy RBL. To listy tworzone przez zewnętrzne organizacje. Aby informacja o tym, że nie chcemy dostawać wiadomości od niezaufanego adresu IP dotarła, musi nastąpić połączenie z serwerami RBL. W ten sposób zbierane i aktualizowane są wszelkie informacje o nadużyciach. Weryfikacja przebiega w oparciu o zestawienie adresu IP serwera nadawcy z bazą adresów umieszczonych na RBL. Jeżeli taki adres znajdzie się na liście, z którego korzysta serwer, wówczas  nastąpi rozłączenie i wiadomość zostanie odrzucona. Informacja zwrotna zostanie dostarczona na Twoją skrzynkę (przyczyna odrzucenia wiadomości e-mail).

SPF

Kolejną formą zabezpieczeń stosowanych w Domeny.pl jest mechanizm Sender Policy Framework. SPF odpowiada za poprawną identyfikację serwera pocztowego. Opiera się na sprawdzaniu przez serwer czy wiadomość, którą dostajemy została rzeczywiście wysłana przez serwer, do którego przypisany jest dany adres e-mail. Sprawdzana jest wartość rekordu SPF w domenie odbiorcy. Jeżeli taki rekord nie został aktywowany, albo gdy Twój serwer nie jest autoryzowany wiadomość może zostać oznaczona jako spam.  

Greylist

Greylist to kolejne z zabezpieczeń skrzynki pocztowej przed niechcianymi wiadomościami e-mail. Działanie „szarych list” opiera się na odrzucaniu przez serwer wiadomości wysyłanych od niezweryfikowanych nadawców. E-maile spływające z tego samego adresu IP są dostarczane dopiero przy drugiej lub kolejnej próbie. Odrzucając taką wiadomość, serwer nadawcy otrzymuje kod błędu. W przypadku, gdy taka wiadomość jest wysyłana ze stałego serwera poczty, wówczas taka aktywność zostanie ponowiona, co w przypadku działań spamerskich nie ma już zastosowania. Spamerzy w dużej mierze nie podejmują kolejnej próby dostarczenia wiadomości.

Decydując się na serwer w Domeny.pl i założenie na nim skrzynki pocztowej zyskujesz optymalną ochronę przed spamem. Stosowane filtry i zabezpieczenia wypowiadają stanowczą walkę niechcianym wiadomościom.

Źródło:
[1] https://interaktywnie.com/biznes/newsy/e-mail-marketing/co-trzeci-potencjalny-klient-nigdy-nie-zaglada-do-wiadomosci-ktore-wpadly-do-spam-u-257185
[2] https://force.org.pl/raport-iv-badania-zjawiska-spamu-polsce-juz-pobrania-2/

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *