Holandia zmienia nazwę na Niderlandy

1 stycznia 2020 roku Holandia przestała oficjalnie istnieć, a jej miejsce zajmują Niderlandy. Co to oznacza dla posiadaczy domen .nl oraz osób i firm, które planują takowe zarejestrować?

Czemu nie Holandia?

Niderlandy biorą branding – budowanie marki kraju na poważnie. Władze, ale też zrzeszenia turystyczne i biznesowe, chcą odejść od skojarzeń z narkotykami i Dzielnicą Czerwonych Latarni w Amsterdamie. Zamiast tego Niderlandy mają być postrzegane jako „współtwórcy pionierskich rozwiązań dla globalnych zmian”.

Za zmianą nazwy kryje się też pewna prawda geograficzna…

Czy wiesz, że…
Holandia to tak na prawdę nazwa dwóch regionów Królestwa Niderlandów leżących nad Morzem Północnym. Poza Holandią Północną i Południową Niderlandy tworzy 10 innych prowincji.

Co z domeną .nl?

.nl to jedna z najpopularniejszych domen krajowych (ccTLD) na świecie. Działa pod nią już 5.9 mln nazw. To także jedna z pierwszych ccTLD rejestrowanych poza Stanami Zjednoczonymi – już od 1986 r.

Jak łatwo zauważyć krajowa domena Niderlandów, jaką jest .nl, oparta jest o oficjalną nazwę Królestwa Niderlandów, a nie potoczną nazwę „Holandia”. W przeciwieństwie do domen organizmów państwowych, które całkowicie przestały istnieć czy zmieniły nazwę jak na przykład .su (Soviet Union, Związek Radziecki), domena .nl będzie funkcjonowała bez zmian.

Otwartym pozostaje pytanie co z „holland.com” – oficjalną stroną i domeną promującą turystykę Niderlandów.

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *