ICANN zmienia politykę transferu domen by zatrzymać ich przechwytywanie

blog-przejmij-domenę


ICANN ? instytucja odpowiedzialna za przyznawanie domen internetowych oraz nadzór nad serwerami DNS – z dniem 1.12.2016 wprowadza w życie zmiany do swojej Polityki Transferów i Rozwiązywania Sporów dot. Transferów (TDRP), które mają zapobiec przechwytywaniu domen. Zmiany te dotyczą wszystkich domen najwyższego poziomu.

Transfer domen pomiędzy rejestratorami i rejestrującymi odbywa się codziennie tysiące razy i wydawałoby się, że jest to prosta procedura i nic nie może pójść źle. Mimo to ICANN przeprowadził długi proces kontroli wszystkich zasad dotyczących transferów domen gTLD. W efekcie powstała nowa polityka zmieniająca proces transferu własności domeny z jednego rejestrującego na drugiego. I dotyczy ona wszystkich rejestratorów.

Do tej pory polityka ta dotyczyła transferu domen pomiędzy rejestratorami. Nowa wersja dotyczy także procesu zmiany własności domeny z jednego podmiotu na drugi (z rejestrującego na rejestrującego). Zawsze, gdy dochodzi do zmiany rejestrującego uruchamia się nowa procedura i automatycznie wysyłane są maile z potwierdzeniami i akceptacjami. Co istotne nawet tak proste zmiany jak te dotyczące imienia, nazwiska, nazwy firmy czy e-maila rejestrującego daną domenę również uruchamiają tę procedurę.

Po 1.12.2016 wejdą w życie zmiany, które wszyscy ? rejestratorzy i rejestrujący ? odczują na własnej skórze:

  • procedurę uruchomi każda zmiana imienia, nazwiska, nazwy organizacji lub adresu email właściciela nazwy domeny gTLD;
  • nim zmiany zostaną wprowadzone procedura wymaga uzyskania potwierdzeń od obecnego i nowego rejestrującego;
  • gdy zmiany danych rejestrującego zostaną wprowadzone obecny i nowy rejestrujący otrzymają powiadomienia o tej zmianie, bez możliwości cofnięcia zmian;
  • po zmianie rejestrującego domena jest domyślnie zablokowana do transferów do nowych rejestratorów na 60 dni.

Nie będzie można zatem od razu po zmianie własności domeny przenieść jej do wybranego rejestratora. Czy takie utrudnienia w zarządzaniu i handlu domenami przysłużą się do realizacji celu, jakim ma być powstrzymanie fali przechwyceń domen (hijacking)? Mamy nadzieję, że tak będzie. W innym wypadku powstałe utrudnienia mogą odbić się na rynku domen tylko w negatywny sposób.

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *