.io lepsza od .com?

domenaio-blog-2016

Czy królowa domen, końcówka .com przestaje wieść prym na rynku rozszerzeń? Z racji spadku dostępności nazw z tą domeną coraz więcej klientów szuka bardziej wyszukanych rozwiązań dla swojego biznesu online. Tak właśnie rozwinęła skrzydła końcówka .io.

Domena .io na stałe przypisana jest do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego i pomimo, że jest krajową domeną cieszy się niebywałym powodzeniem wśród fanatyków nowych domen. Od wielu lat na .io patrzy się już jak na domenę funkcjonalną.  Stała się bardzo popularną końcówką w branży technologicznej i informatycznej. Ciekawostką może być fakt, że ,,io? jest akronimem słowa imput/output, czyli wejście/wyjście.

Nie tylko startupy lubią zgrabne .io

Ciekawa sytuacja występuje jeśli chodzi o szukanie końcówek przez startupy, które chcą zaistnieć w sieci. Oczywiście w pierwszej kolejności sięgają one po końcówkę .com, a jeśli wymarzona nazwa nie jest dostępna sprawdzają końcówkę .io. Tutaj ewidentnie możemy zaobserwować jak nTLD coraz bardziej osłabiają globalną .com. Już nikogo nie dziwi, że najwięksi inwestorzy przestają patrzeć na .com jako na bardzo atrakcyjne rozszerzenie, coraz częściej sięgają po nowe, atrakcyjniejsze końcówki. Nie tyko zakładając nowe adresy, ale też interesując się rynkiem wtórnym tych domen.

Morgan Linton na swoim blogu opisał bardzo ciekawy przykład migracji nazwy z domeny .com na .io. Motywem tego działania była przede wszystkim zwięzłość końcówki. Pewien deweloper zamienił adres BojanWeb.com na Bojan.io. Dlaczego? Powodem była oczywiście cena i dostępność nazw. Inwestor w pierwszej kolejności chciał odkupić adres bojan.com, ale cena okazała się zbyt wysoka dlatego też wybrał .io.

Oczywiście wśród tej zmiany rozgorzała dyskusja pomiędzy zwolennikami .com i nowych końcówek. Linton jest zdania, że z punktu widzenia brandowego domena .io jest świetnym wyborem, głównie wizerunkowym. Nie zgadzają się z tym zagorzali zwolennicy globalnego rozszerzenia twierdząc, że wszystko zależy od branży w której firma chce zaistnieć. Dlatego też uniwersalne .com było dużo lepsze.

domenaio-baner-2016ggg

One thought on “.io lepsza od .com?

  1. Moim zdaniem musi minąć trochę czasu za nim nowe końcówki domen zdobędą na popularności oraz cenie. Jednak zaczyna brakować unikalnych nazw domenowych a jak wiemy każdy chce być możliwie indywidualny w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *