Jak chronić swoją domenę w internecie?

jak chronic domene w internecie

W poprzednim artykule pisaliśmy o metodach szkodzenia domenom, nazwom firm i marek w internecie. W tym artykule dowiesz się jak skutecznie chronić swoje domeny.

Zostań właścicielem domeny

Przede wszystkim decydując się na zakup domeny zarejestruj ją na własną firmę, a nie na firmę, która planowała Twój marketing w internecie, zaoferowała hosting czy stworzyła stronę internetową. W innym wypadku, za jakiś czas, taki usługodawca może się do Ciebie zwrócić z ofertą odkupienia domeny za zawyżoną kwotę lub, co gorsza, w ogóle odmówić Ci do niej dostępu.

Cesja i transfer domeny

Jeśli już doszło do rejestracji „Twojej” domeny na firmę zewnętrzną doprowadź do jej cesji lub transferu.
Jeśli domena jest zarejestrowana w Domeny.pl zachęcamy do jej cesji – czyli zmiany Abonenta (Zobacz instrukcję cesji).
Jeśli domena zarejestrowana jest gdzie indziej niż w Domeny.pl zachęcamy do jej transferu – czyli przeniesienia do nas. (Dowiedz się więcej o transferze domeny).
W wypadku, gdy abonament odmawia współpracy – nie godzi się ani na cesję, ani na transfer domeny – sprawę możesz zgłosić do sądu.

Nie trzeba chyba dodawać, że rejestracja domeny na pracownika również nie jest najlepszym pomysłem. To on wówczas ma pełnię praw do takiej domeny.

Przedłużaj ważność domeny

Kiedy już zostałeś właścicielem domeny pamiętaj o terminowym przedłużaniu jej ważności. Rejestrując domenę zostajesz de facto jej abonentem, i to na określony czas – najczęściej 12 miesięcy. W momencie, gdy domena nie zostanie opłacona trafia do puli wolnych domen, a Ty, mimo że byłeś jej abonentem, nie masz prawa pierwokupu.

Podawaj aktualne dane

Rejestrując domenę podawaj używany i ważny numer telefonu i adres email. W innym wypadku przypomnienia o kończącym się terminie Twojego abonamentu mogą zwyczajnie do Ciebie nie dotrzeć.

Bądź skrupulatny

Nim przedłużysz domenę upewnij się, że jesteś jej właścicielem. Sprawdź czy nadawca maila lub osoba dzwoniąca reprezentuje firmę, w której wcześniej zarejestrowałeś domenę i że mówicie dokładnie o tej domenie.
Może się zdarzyć, że będąc wprowadzonym w błąd kupisz nową domenę myśląc, że przedłużasz poprzednią i w ten sposób przeoczyć przedłużenie tej właściwej.

Jeśli posiadasz domeny wykupione w Domeny.pl wszystkie je zobaczysz w swoim Panelu Klienta.
Jeśli chcesz przeprowadzić cesję przeczytaj nasz artykuł w dziale pomoc na Domeny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *