Kolokacja – niższe koszty i wysoki poziom bezpieczeństwa

data center_Bob Mical

Kolokacja czyli umieszczenie własnych serwerów w zewnętrznym centrum danych jest rozwiązaniem alternatywnym dla tradycyjnego hostingu.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim pozwala ono na ograniczenie wydatków związanych z kosztami stabilnego, niezawodnego łącza. Nie mówiąc już o tym, że firmy hostingowe oferujące usługę kolokacji, zazwyczaj mają co najmniej jedno alternatywne łącze sieciowe i zapasowe zasilanie, dzięki czemu ryzyko odcięcia od sieci jest minimalne.

Na obniżenie kosztów wpływa też eliminacja wydatków związanych z koniecznością posiadania miejsca, gdzie można umieścić serwery. Wynajem powierzchni biurowej to często znacząca pozycja w budżecie, a w przypadku dobrych lokalizacji potrafi wielokrotnie przewyższyć opłaty za kolokację. Do kosztów, które zostaną przerzucone na firmę hostingową należy także doliczyć zużycie energii elektrycznej.

Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zaletę, którą trudno przeliczyć na pieniądze. To infrastruktura centrum danych, która została dostosowana specjalnie pod kątem bezpieczeństwa danych. W zakres tego wchodzi utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza, a także zabezpieczenia przeciwpożarowe i przed zalaniem. Profesjonalne centrum danych ogranicza także dostęp osobom nieuprawnionym. Nie bez znaczenia jest wsparcie techniczne oferowane przez centrum danych. To również wpływa na obniżenie kosztów, pozwalając zrezygnować z zatrudniania wykwalifikowanych specjalistów IT.

Kolokacja będzie niezastąpiona w sytuacji przeprowadzki firmy. Pozwala uniknąć przenoszenia serwerów, z czym wiąże się konieczność ich wyłączenia. Wszystko to przekłada się na wysoką stabilność, będącą niezwykle istotnym czynnikiem w każdej branży.

Dla kogo kolokacja będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla niewielkich firm, potrzebujących dużego działu IT, ale chcących uniknąć związanych z tym wysokich kosztów, np. firm których działalność opiera się na rozbudowanej stronie internetowej.

Ostatnio usługę kolokacji wprowadziła do oferty firma Domeny.pl, która proponuje umieszczenie serwerów w swoim centrum danych w Krakowie.

Źródło: Domeny.pl
Fot.: Flickr/Bob Mical

20% rabatu na hosting z kodem: HOSTING20

Szukasz hostingu? Obniż cenę na najpopularniejszy hosting MEDIUM!

Zastosuj swój kod

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *