Narzędzia do testowania stron WWW

 

browsers_richoz_

 

Przy obecnym bardzo szerokim wyborze przeglądarek internetowych i różnych systemów operacyjnych zapewnienie poprawności działania stron należy do podstawowych wyzwań, z którymi mierzą się projektanci WWW. Poznaj narzędzia, które okażą się być pomocne w weryfikacji poprawności wyświetlania się strony.

Kompatybilność strony z przeglądarką

Zakładasz serwis internetowy, a może projektujesz i wdrażasz sklep internetowy? Oprócz kwestii użytkowej i wizualnej nie mniej ważna jest techniczna – ta związana z poprawnością wyświetlania się danych. Sprawdzenie poprawności działania na każdej dostępnej przeglądarce i platformie jest praktycznie niemożliwe, dlatego powstały narzędzia, które pozwalają na wszechstronne sprawdzenie zgodności strony WWW z różnymi przeglądarkami, systemami i w różnych rozdzielczościach.

Poniżej przedstawiamy wybrane narzędzia służące do testowania projektów na różnych konfiguracjach.

Narzędzia do testowania witryny

Mnogość systemów operacyjnych, dostępnych przeglądarek staje się wyzwaniem, którym współczesne strony muszą sprostać. Poznaj narzędzia, które w sprawny sposób pozwolą Ci zweryfikować poprawność www.

 • Ghostlab 
  To płatne narzędzie zawierająca zaawansowane i zautomatyzowane możliwości testowania strony. Szczególnie doceniane w przypadku budowania witryn, zawierających od kilku do kilkunastu podstron. Ghostlab oferuje nie tylko sprawdzanie poprawności wyświetlania strony, ale także sposobu reakcji na działania wykonywane za pomocą myszki (przewijanie, klikanie), na odświeżanie i uzupełnianie formularzy. Wystarczy, że wpiszesz nazwę adresu url. Kiedy zauważysz podczas testowania błąd CSS, modyfikacja jednocześnie będzie widoczna we wszystkich przeglądarkach.
 • BrowserStack 
  Zapewnia testowanie praktycznie każdej istniejącej przeglądarki (ponad 300) w czasie rzeczywistym, włącznie z możliwością testowania serwerów lokalnych i wewnętrznych. Narzędzie umożliwia także sprawdzenie wyglądu strony na urządzeniach mobilnych opartych o Android czy iOS. Prowadząc testy dla swojej strony, do dyspozycji zostało oddanych ponad 1200 rzeczywistych urządzeń mobilnych, przeglądarek i systemów operacyjnych. Bezpieczna, stabilna i skalowalna infrastruktura jest w stanie obsłużyć równolegle szereg prowadzonych testów.
 • Sauce Labs 
  Umożliwia przeprowadzenie testów w chmurze na ponad 700 różnych platformach przeglądarek, systemach operacyjnych, zapewniając kompleksową infrastrukturę testową do automatycznego i ręcznego sprawdzania kompatybilności strony. Po zakończeniu testu generuje pełny raport z metadanymi, logami i zrzutami ekranu włącznie. W kwietniu 2019 r. Sauce Labs wprowadziło nową funkcjonalność. Sauce Performance, to narzędzie przeznaczone dla programistów dające możliwość pomiaru wskaźników wydajności aplikacji już na wczesnym etapie tworzenia oprogramowania.
 • CrossBrowsser Testing 
  Oferuje środowisko testowe w czasie rzeczywistym do sprawdzania kompatybilności ponad 130 przeglądarek na 25 różnych systemach operacyjnych i urządzeniach mobilnych. Pozwala zweryfikować poprawność działania HTML, AJAX, JavaScirptu i Flasha.
 • Browsershots 
  To aplikacja przeglądarkowa zapewniająca wygodny sposób na sprawdzenie kompatybilności. Warto wspomnieć, że jest całkowicie bezpłatna. Za pomocą browsershots sprawdzisz jak prezentuje się dana witryna w ponad 200 wersjach przeglądarek. Jest bardzo prosta w użyciu – wystarczy wpisać adres URL oraz wybrać ustawienia przeglądarki – rozmiar ekranu, głębię kolorów, zezwolenie na skrypty JavaScript, Java, Flash itp.

Sposób w jaki strona będzie się zachowywać na odmiennych systemach i wersjach przeglądarek jest integralnym elementem pracy budowania witryny internetowej. Na szczęście istniejące narzędzia pozwalają na automatyzacje i sprawne wykonywanie testów.

Źródło: Domeny.pl / Mashable
Fot.: Flickr/richoz

20% rabatu na hosting z kodem: HOSTING20

Szukasz hostingu? Obniż cenę na najpopularniejszy hosting MEDIUM!

Zastosuj swój kod

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *