Nienaruszalna neutralność Internetu w UE

euflag_Nicolas Raymond

Parlament Europejski właśnie przegłosował prawo, które ma zapobiegać naruszaniu neutralności Internetu w Europie. Legislacja nakazuje równe traktowanie całego ruchu w Internecie bez jakiejkolwiek dyskryminacji, restrykcji lub ingerencji, niezależnie do nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia lub usługi. Oznacza to, że na obszarze UE dostawcy usług internetowych nie będą mogli faworyzować żadnego serwisu, co teoretycznie gwarantuje, że użytkownicy będą mieli dostęp do wszystkich stron z maksymalną możliwą prędkością.

Mimo, że w praktyce istnieje wiele czynników, które mogą spowolnić dostęp do poszczególnych stron, prawo dotyczące neutralności Internetu powstrzymuje dostawców usług internetowych od zostania jednym z nich. Jedynym odstępstwem od tej reguły może być spowolnienie ruchu w celu rozładowania obciążenia, ale w tym przypadku również trzeba będzie uważać na to, aby nikogo w ten sposób nie dyskryminować.

Kwestia neutralności sieci była przedmiotem burzliwych negocjacji ustawodawców i przedstawicieli branży. Ostateczne poprawki zabraniają dostawcom usług internetowych stwierdzenie, że jakaś strona jest serwisem specjalistycznym. Ważność tej poprawki jest nie do przecenienia: w USA Netflix zgodził się zapłacić Comcastowi znaczną kwotę za ?bezpośredni dostęp? do klientów, aby zapewnić dobrą jakość usług. W UE żaden dostawca nie będzie mógł tak, jak Comcast zdecydować, że dana strona w jakiś sposób różni się od innych.

Źródło: Domeny.pl / The Verge
Fot.: Flickr/Nicolas Raymond

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *