Nietypowe centra danych

bsc

Zmiany w architekturze centrów danych dotyczą nie tylko sprzętu, ale także dosłownie ich struktury fizycznej.

Przykładem mogą być centra danych wybudowane w miejscach, gdzie można wykorzystać warunki naturalne: niskie temperatury lub wietrzny klimat. Jednak ostatnio coraz częściej wykorzystuje się mniej oczywiste lokalizacje. Na przykład najnowsze centrum danych firmy Foxconn zostało umiejscowione w długim tunelu w parku przemysłowym w Guiyang w Chinach, zaprojektowanym z uwzględnieniem prędkości i kierunku wiatru, wilgotności i temperatury otoczenia, a także warunków geologicznych. Oczekuje się, że dzięki temu zużycie energii elektrycznej zostanie zmniejszone aż o jedną trzecią.

Ale nie zawsze na pierwszym miejscu znajduje się wydajność energetyczna. Na przykład firma Peak10 rozpoczęła prace przy budowie centrum danych w Tampa na Florydzie, które zaprojektowano tak, aby zminimalizować ryzyko strat spowodowanych częstymi w tym regionie huraganami. Dwupiętrowy budynek stanie na wzniesieniu terenu, aby uniknąć zniszczeń spowodowanych zalaniem przez fale, które są wywoływane przez huragany. Ponadto wzmocnione okna mają wytrzymać uderzenia wiatru o prędkości do 240 km/h. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że postanowili zbudować centrum do nowa, ponieważ w okolicy nie było żadnego budynku, który spełniałby ich wymagania.

Inne przykłady nietypowych konstrukcji to m.in. dawny schron przeciwatomowy, chrześcijańska kaplica z lat 20. XX wieku w Hiszpanii, a także wiele budynków przemysłowych, które przekształcono w centra danych. Najbardziej niezwykłe miejsce należy jednak do firmy HavenCo, która zbudowała centrum danych na platformie przeciwlotniczej z czasów II. wojny światowej, stojącej pośrodku Kanału La Manche. Miejsce należy do mikronacji Sealand i nie obowiązują tam międzynarodowe przepisy dotyczące treści i identyfikacji użytkowników. Mimo, że pod naciskiem międzynarodowej społeczności duża część ruchu przechodzi przez serwery w USA i Europie to Sealand nadal służy do przechowywania danych offline i kluczy szyfrujących.

Jednym z powodów takiego zróżnicowania infrastruktury jest fakt, że sprzęt już nie musi znajdować się blisko użytkowników. Dzięki obecnym szybkim sieciom o dużej przepustowości centra danych mogą znajdować się pośrodku pustyni, oceanu (nawet pod wodą), na szczycie gór czy pod ziemią.

Źródło: Domeny.pl / IT Business Edge
Fot.: Barcelona Supercomputing Center

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *