Rynek nowych domen [2019]

Rynek nowych domen (nTLD) rośnie z roku na rok. W 2019 szczególnie dużo zawdzięcza on jednej, nietypowej domenie, która właśnie dołączyła do oferty Domeny.pl.

Liczba rejestracji nowych domen (nTLD) 2018-2019

.icu

Domena .icu (od I See You, ang. widzę cię) pojawiła się na rynku niedawno, bo w kwietniu 2018 roku. Liczba rejestracji nazw z jej użyciem wystrzeliła jednak dopiero w 2019, jak rakieta, pociągając za sobą sprzedaż całej kategorii domen nTLD.

Obecnie z domeną .icu zarejestrowanych jest już ponad 6 mln nazw, podczas gdy druga najpopularniejsza domena .top pochwalić się może niespełna czterema milionami.

Liczba rejestracji domeny .icu 2018-2019

.icu wydaje się iść na rekord. Już teraz w jej rękach jest prawie 20% rynku nowych domen.

Korzyści jakie wymieniają jej twórcy z Luksemburga to:

  • łatwość użycia na rynkach międzynarodowych (skrót .icu nie ogranicza w taki sposób jak przykładowo .pizza);
  • długość – a właściwie „krótkość”;
  • bardzo duża dostępność wolnych, ciekawych nazw w wielu językach, w tym angielskim.

.site, .online

Jak wspomnieliśmy, .top to druga najpopularniejsza nowa domena na świecie, do której należy obecnie 11% rynku. Trzecią jest .xyz z niespełna 9% udziału. Na szczególne zainteresowanie zasługują jednak .site i .online, a to ze względu na ich popularność w Polsce.

Z jednej strony domeny te pozwalają stworzyć eleganckie adresy (każdy przyzna, że .online daje ładny adres idealnie pasujący do Internetu), z drugiej strony, domeny te dostępne są w promocyjnych cenach i pakietach, co czyni je przystępnymi i jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Liczba rejestracji nazw z domeną .site 2018-2019
Liczba rejestracji nazw z domeną .online 2018-2019

Najciekawsza premiera roku 2019

Z pewnością jedną z najciekawszych domen, jakie pojawiły się na rynku w 2019 r. jest .dev. Jest to obecnie 23. najpopularniejsza domena, a jej trend jest rosnący.

Przyszłość nowych domen

Kiedy w 2012 roku ICANN ujawnił plany stworzenia programu uruchomienia setek nowych domen najwyższego poziomu (nTLD), wielu wątpiło w sens ich powstania. Z drugiej strony stali podekscytowani nowymi możliwościami klienci i firmy planujące uruchomienie własnych końcówek. Dziś w 2020 roku wiemy już, że nowe domeny są wartością dodaną dla rynku i korzystają z nich najwięksi gracze. Wszystko wskazuje też na to, że w najbliższych latach rynek nowych domen będzie wciąż rósł – zarówno jeśli chodzi o ilość dostępnych rozszerzeń, jak i liczbę rejestracji nazw z nimi.

Już w lutym 2020 w fazę sunrise weszła domena .gay, w czerwcu ruszy .rugby, a w lipcu ogólnodostępna stanie się .new. Ta fala wydaje się nie mieć końca.

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *