Yakuza ma własną stronę

yakuza_Eneas De Troya

Największy japoński syndykat przestępczości zorganizowanej uruchomił własną stronę internetową, na której można znaleźć m.in. silny przekaz antynarkotykowy, ponieważ yakuza stara się poprawić swój wizerunek i zapobiec spadkowi liczby członków.

Wirtynę o niebyt finezyjnej nazwie Liga Oczyszczenia Narodu i Wytępienia Narkotyków przypisuje się Yamaguchi-gumi, największej grupie yakuzy. Na stronie można znaleźć m.in. film przedstawiający członków yakuzy na noworocznej pielgrzymce do świątyni. Podkład dźwiękowy w stylu tradycyjnej pieśni ludowej ma słowa, które wychwalają zalety ?Ninkyo? – ideału męskości, który zwalcza niesprawiedliwość i pomaga słabszym.

?Nic oprócz Ninkyo, to jest droga życia mężczyzny? – brzmią słowa – ?Droga obowiązku i współczucia, niosąca mękę dla naszych marzeń.?

Strona internetowa to nie pierwszy raz Yamaguchi-gumi w mediach ? syndykat zbrodni w zeszłym roku rozpoczął wydawanie magazynu dla swoich członków, w którym można było znaleźć stronę poświęconą poezji czy komunikaty od bossa.

Podobnie jak mafia włoska czy chińskie triady, yakuza zajmuje się szerokim wachlarzem działań, od prostytucji poprzez wymuszenia do przestępczości gospodarczej. Ale w odróżnieniu od nich, yakuza nie jest organizacja nielegalną i poszczególne grupy mają swoje siedziby,a wyżej postawieni członkowie posiadają wizytówki.

Yakuza jest tradycyjnie tolerowana w Japonii przez władze i przedstawiane w dobrym świetle w komiksach manga. Jednak ostatnio stanowisko władz się zmieniło i pozycja yakuzy osłabła. Liczba członków spadłą w 2013 roku do najniższego w historii poziomi poniżej 60 tysięcy członków.\

Coraz gorszy wizerunek publiczny i przeżywająca kryzys gospodarka japońska utrudniła życie gangsterom, przez co członkostwo dla potencjalnych rekrutów już nie jest tak atrakcyjne.

Strona, która wygląda, delikatnie mówiąc, archaicznie jest próbą przeciwdziałania wizerunkowi yakuzy jako sił antyspołecznych poprzez pokazanie, że członkowie yakuzy są jak dobrzy sąsiedzi.

Na jednej ze stron można zobaczyć mężczyzn zbierających śmieci na brzegach rzeki Toga w pobliżu kwatery głównej Yamaguchi-gumi w Kobe w zachodniej Japonii.

Stronę można znaleźć pod adresem zenkokumayakubokumetsudoumei.com. Nie zabrakło nawet przycisku ?Skontaktuj się z nami?.

Źródło: Domeny.pl / The Guardian
Fot.: Flickr/Eneas De Troya

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *