Zmiany Google Chrome

Już w lutym 2018 roku było wiadomo, że od lipca tego roku przeglądarka Google Chrome 68 będzie oznaczała strony bez certyfikatu SSL jako ?Niezabezpieczone? (ang. Not secure). Jakie jednak znaczenie będą miały nadchodzące zmiany i jak dostosować się do internetowej rzeczywistości kreowanej przez Google?

Nowy interface Chrome pomoże użytkownikom zrozumieć, że wszystkie strony HTTP są niebezpieczne, [?] a (wdrożenie) HTTPS jest łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek.

Google Security Blog

Google od dawna wiedzie prym w budowaniu bezpiecznego Internetu, szczególnie wspierając certyfikaty SSL. To już trzeci ruch w ciągu ostatniego roku skłaniający posiadaczy stron internetowych do szyfrowania przesyłanych danych. Nie bez powodu przeglądarka Chrome w 2017 roku została uznana, za najbardziej bezpieczną przeglądarkę na świecie*. Używa jej w aż 77% internautów, a taka liczba zwolenników zobowiązuje.

*Link:  Google Security Blog

Od lipca wszystkie strony WWW bez certyfikatu SSL będą oznaczane jako ?Niezabezpieczone?. Do tej pory dotyczyło to tylko witryn, gdzie internauta podawał swoje dane wrażliwe, takie jak imię, nazwisko, adres czy numer telefonu, np. dokonując transakcji finansowych. Również na stronach z samym formularzem zapisu do newslettera przeglądarka informowała o braku zabezpieczania. Teraz każda strona niezaczynająca się od protokołu https://, bez względu na to, czy zbiera dane, czy też nie będzie oznaczana jako „Niezabezpieczona”.

Różnice pomiędzy stroną z certyfikatem SSL a bez niego są dosyć istotne. Dlatego praktyka szyfrowania danych na stronie już od dawna jest uznawana za światowy standard cyberbezpieczeństwa.

 

Dobry tekst? Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *