Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

Szybkość strony www, czyli czas potrzebny na jej załadowanie się, to kluczowy element odbioru Twojej strony – zarówno przez roboty indeksujące (SEO), jak i ludzi (UX). To właśnie dlatego prędkość strony jest tak ważna i bezpośrednio powiązana z pozycjonowaniem i współczynnikiem konwersji. Nie bez znaczenia są też plany Google Chrome dotyczące oznaczania stron wczytujących się wolno.

Istnieje wiele miar szybkości strony internetowej i wiele narzędzi jej pomiaru. A ponieważ nie ma „właściwej” miary, tak jak nie ma „właściwego” narzędzia, w tym artykule omawiamy najciekawsze z nich.

Jak poprawnie mierzyć szybkość strony


Prędkość swojej strony zmierzysz za pomocą dobrych darmowych narzędzi dostępnych online. Proces pomiaru nie jest więc kwestią dostępu do narzędzi, ale ich dobrego użycia.

Wybierz dwa narzędzia

Narzędzia różnią się między sobą metodologią i mierzonymi parametrami, dlatego warto wybrać przynajmniej dwa z nich dla uzyskania lepszego obrazu swojej strony. Podczas pomiarów porównuj jednak wyniki w ramach danego narzędzia.

Mierz przed i po

Jeśli prowadzisz pomiary w celach optymalizacji witryny, notuj wyniki sprzed wprowadzenia zmian i po nich. Tylko dzięki temu możesz dowiedzieć się czy wdrożone poprawki miały korzystny wpływ na szybkość.

Jeśli optymalizujesz stronę na WordPressie za pomocą wtyczek do tego stworzonych możesz się zaskoczyć widząc, że niektóre z nich pogarszają efektywność. Tym bardziej ważne jest posiadanie danych sprzed optymalizacji.

Nie tylko strona główna

Być może tego nie wiesz, ale wklejając do narzędzia adres swojej strony otrzymujesz wynik dla… strony głównej, która się pod nim znajduje. Zatem, aby poznać realną prędkość witryny należy sprawdzić kilka adresów. Wydaje się, że najlepszym sposobem jest wskazanie URLi do analizy za pomocą Google Analytics.

Google Analytics / Zachowanie / Zawartość witryny / Strony docelowe.

Wyklucz błędy pomiaru

Wyniki pomiaru mogą zostać zakłócone czynnikami zewnętrznymi jak opóźnienia na łączach między-operatorskich czy chwilowym problemem serwera. Dlatego:

  • jeśli narzędzie daje taką możliwość, wybierz stację zlokalizowaną najbliżej miejsca, gdzie znajduje się większość użytkowników Twojej strony;
  • uruchom kilka pomiarów, jeden po drugim, by upewnić się, że wynik z danego narzędzia jest stabilny.

Miary prędkości strony

Narzędzia do pomiaru prędkości podają wiele parametrów, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka z nich:

MiaraOpis
Ogólny wynik poglądowa miara, która pozwala na szybką ocenę i porównanie
FCP – First Contentful Paint, pierwsze wyrenderowanie treściczas, po jakim użytkownicy zaczynają widzieć treść strony
FMP – First Meaningful Paint, pierwsze wyrenderowanie elementu znaczącegoczas do momentu pojawienia się treści oczekiwanych przez użytkownika
TTI – Time to Interactive, czas do pełnej interaktywności czas, po którym strona jest w pełni interaktywna
TTFB – Time To First Byte, czas odpowiedzi serweraczas reakcji serwera, na którym znajduje się strona

Narzędzia do mierzenia szybkości strony


Lista dostępnych narzędzi jest długa. Tutaj skupiliśmy się na najczęściej używanych i polecanych.

Google PageSpeed Insights

Najpopularniejsze chyba narzędzie mierzące prędkość strony od Google. W czytelny sposób podaje wynik ogólny – zarówno dla komórek jak i komputerów – oraz pozostałe omówione tu miary szybkości. Dodatkowo otrzymujemy listę wytycznych wraz z przykładami co należy zrobić, aby szybkość poprawić.

Google pagespeed insight - narzędzie do mierzenia szybkości strony

Jak widać na zrzucie ekranu, zawsze może być lepiej.


Google Mobile Speed Test

Test optymalizacji mobilnej ogranicza się do urządzeń mobilnych i sprawdza ewentualne problemy w działaniu strony. Narzędzie przedstawia wynik w najprostszy możliwie sposób – w formie komunikatu.

Google Mobile Speed Test - narzędzie do pomiaru prędkości strony na urządzeniach mobilnych

Jak widać na zrzucie, cały raport nie jest zbyt skomplikowany. Od niedawna z poziomu Mobile Speed Test można przejść wprost do swojego konta w Google Search Console, do raportu Obsługa na urządzeniach mobilnych, by więcej dowiedzieć się o szybkości swojej strony na urządzeniach mobilnych.


web.dev

To kolejny zaawansowany projekt od Google dostępny od końca 2018 roku, szczegółowo omówiony w jednym z naszych artykułów. Tu należy zaznaczyć, że web.dev to narzędzie sprawdzające nie tylko szybkość ładowania się strony (wydajność), ale też SEO czy dostępność.

web.dev - narzędzie do pomiaru szybkości strony

Wynik Performance – w przeciwieństwie do PageSpeed Insight – nie jest rozbity na urządzenia mobilne i komputery, co od razu da się zauważyć.


Google Analytics

Tak, GA nie jest narzędziem stricte do pomiaru szybkości strony, ale raportuje szeroki wachlarz danych na temat szybkości, a co najlepsze zawiera dane historyczne.

google analytics - czas wczytywania strony

Dzięki możliwości wyboru zakresu czasowego możemy obserwować wybrane parametry na przestrzeni lat.

Google Analytics / Zachowanie / Szybkość witryny

Analytics pozwala też badać i porównywać szybkość poszczególnych URL-i domeny, wskazuje też te, których szybkość należy poprawić – w tym wypadku odsyła do Google PageSpeed Insights.


Google Search Console

GSC, podobnie jak Google Analytics nie jest stworzony do mierzenia prędkości, jednak od niedawna prezentuje raport Szybkość – z zastrzeżeniem, że jest to wersja eksperymentalna.

Google Search Console / Ulepszenia / Szybkość

Raport wskazuje listę powolnych stron wraz z typem problemu – FID, FCP – w podziale na urządzenia mobilne i komputery.


Pingdom Website Speed Test

Narzędzie to daje możliwość wyboru stacji pomiarowej, ale niestety nie oferuje takowej w Polsce. Najbliższa znajduje się w Niemczech. Podobnie jak PageSpeed Insight podaje w klarowny sposób wynik ogólny oraz listę wytycznych, które wskazują obszary do optymalizacji. Sprawia to, że Pingdom jest świetnym drugim, kontrolnym narzędziem, obok PageSpeed.

Pingdom Website Speed Test - narzędzie do pomiaru szybkości strony

GTmetrix

Narzędzie dostępne jest od 2009 roku i w wersji bezpłatnej przedstawia wyniki z PageSpeed oraz YSlow.

GTmetrix - narzędzie do pomiaru prędkości strony

Jak widać na zrzucie, użyta stacja pomiarowa zlokalizowana jest w… Kanadzie, co można zmienić po zalogowaniu się do narzędzia. Istnieje też możliwość pobrania raportu w formacie PDF.


Web Page Performance Test

Narzędzie to pozwala wybrać nie tylko lokalizację stacji pomiarowej ( dostępna jest stacja w Warszawie), ale i przeglądarkę. Co ważne, Web Page Test automatycznie przeprowadza 3 pomiary, więc nie musimy testów powtarzać ręcznie.

Web Page Performance Test - narzędzie do pomiaru szybkości strony

Prezentowany jest szereg danych, w tym wykresy kaskadowe.


Podsumowując. Garść statystyk


Im krótszy czas wczytywania strony…

  • tym wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Szybkość od 2017 roku jest oficjalnie czynnikiem wpływającym na ranking witryny (1);
  • tym niższy współczynnik porzuceń (bounce rate). I tak przy prędkości 2 sekundy współczynnik może wynosić poniżej 10%, a przy 5 sekundach przekracza już 20%; (2)
  • tym wyższy współczynnik konwersji. Dla stron ładujących się do 2 sekund wynosił on 1,9%, a przy czasie ponad 5.7 sekundy spadł do 0,6%; (3)

Źródła:
(1) http://www.thesempost.com/google-mobile-first-index-page-speed-ranking/
(2) https://www.section.io/blog/page-load-time-bounce-rate/
(3) https://www.cloudflare.com/learning/performance/more/website-performance-conversion-rates/

Dobry tekst? Podziel się!

3 thoughts on “Zmierz szybkość swojej strony. Narzędzia i zasady

  1. Podoba mi się zestawienie narzędzi, ja zawsze patrzyłem głównie na GTmetrix i te od google. Ale oprócz optymalizacji strony szybkość serwera będzie często miała kluczowe znaczenie.

  2. Bardzo dobry artykuł. Według mnie na szybkość ładowania strony powinniśmy patrzeć z dwóch perspektyw. Od strony Google wtedy warto skupiać się tylko i wyłącznie na narzędziu Google lub od strony użytkownika wtedy odpuściłbym narzędzie Google, a skupiłbym się na GTMetrix – takie moje doświadczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *